תו נכה לחולי אסטמה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תו נכה לחולי אסטמה

הרוב המוחלט של חולי האסטמה בישראל מנהלים שגרת חיים נורמטיבית למדי. יחד עם זאת, חלק מהחולים מגיעים מעת לעת למצבים רפואיים אשר מחייבים אשפוזתו נכה לחולי אסטמה בבית החולים וטיפולים נשימתיים. כאשר מדובר באסטמה קלה, קשה להניח כי החולה יהיה זכאי לקבל תו נכים כחוק. לעומת זאת, כאשר הסימפטומים של המחלה מחריפים ובמידה וקיימים ליקויים רפואיים רלוונטיים, לא מן הנמנע כי יאושר תו נכה לחולי אסטמה. נסביר מה צריך לדעת בנושא ומה מקנה תו נכה שאושר.

מתי מחלת אסטמה מוגדרת כנכות?

מחלות מסוימות מוגדרות כמעט באופן אוטומטי כ"נכות". לרוב, אפילו כאשר המצב מאוד ברור לעין, נהוגה איזו וועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי או מטעם גורם אחר (כגון משרד רווחה, משרד הביטחון), אשר יקיים וועדה לקביעת נכות או הכרה בנכות. לעניין חוק חניה לנכים, קבלה כמעט אוטומטית של תו נכה שמורה לאנשים שמצבם הרפואי מונע מהם להתנייד בצורה מלאה וחופשית, כפי שמקובל להגדיר זאת. כך למשל מי שמשתמש בכיסא גלגלים בשל נכות גופנית או שיתוק ומי שמוגדר כעיוור או לקוי ראייה בעל תעודת עיוור, מוגדרים כנכים לעניין חוק הנכים. אם חולה אסטמה סובל מליקוי חמור ברגליו, הרי שהוא בסבירות גבוהה יקבל תו נכה. אולם,  יש מצבים אחרים, שבהם עצם החומרה של התקפי האסטמה והסימפטומים הנלווים למחלה יאפשרו לחולה לקבל תו כחוק. לצורך כך, נדרשת חוות דעת של רופא או מסמכים רפואיים שיעידו על כך.

תו נכה לשמירה על בריאותו של החולה

משרד התחבורה יהיה מוכן להעניק תו נכה לחולי אסטמה במידה וניתן יהיה להוכיח כי רופא סבור שללא רכב צמוד תיווצר השפעה רפואית מהותית. כלומר, אם ביטוח לאומי או גורם רשמי אחר הגדיר כי לחולה אסטמה מגיעים אחוזי נכות גבוהים יחסית, ניתן לצרף לכך חוות דעת משלימה. חוות דעת רפואית, שבה יצוין כי ללא רכב צמוד בריאותו של חולה האסטמה תיפגע, תעלה במידה ניכרת את הסיכוי לקבל את התו. משרד התחבורה לא מחייב את החולים להגיע לוועדה רפואית, אולם קיימת דרישה להעביר את המסמכים לצורך בדיקה. רק רופא המוסמך לכך מטעם משרד התחבורה ורשות הרישוי יוכל לאשר (או לא לאשר) את התו.

מה מאפשר תו נכה לחולי אסטמה ומה לא?

תו נכה לחולי אסטמה מקנה את אותן הזכויות החוקיות כמעט במלואן, כפי שמקנה החוק לתו לנכה המוגבל ברגליו. אמנם, תו לחולי אסטמה לא כולל איור של כיסא גלגלים, אבל הוא מקנה חניה כחוק בכל חניית נכים החופשית לציבור או בחניה פרטית שבה מצוין מספר הרכב הנכה. מה שתו נכה לחולי אסטמה לא מאפשר זה נסיעה בנתיב של תחבורה ציבורית. את זאת מתיר רק תו עם ציור של כיסא גלגלים. כמו כן, התו מאפשר שימוש בעד שני רכבים, שפרטיהם מוזנים במחשבי משרד התחבורה. מגיעה הנחת באגרת רישוי וכן מותר לחנות במקומות אסורים לחניה, במקרים המוזכרים בחוק. למשל, חניה על המדרכה כאשר אין חניה בקרבת מקום וכן חניה חינם בחניונים, במקרים מסוימים.

תו נכה מאושר על ידי משרד התחבורה כתו זמני או לצמיתות, בהתאם לאופי המסמכים הרפואיים וחומרת המחלה. ניתן להגיש בקשה בצורה אישית או בליווי של גוף מקצועי שמייצג את הנכה. סירוב מתן תו איננו סופי – ניתן להגיש ערעור בתוך פרק זמן קצר. את התו חובה להצמיד לשמשת הרכב בכל חנייה.

אולי יעניין אותך גם:

תו נכה חניה על מדרכה

תו נכה לחולי קרוהן – האם מגיע תו נכה לחולי קרוהן באופן אוטומטי?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו