נכות נפשית תו נכה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

נכות נפשית תו נכה

ככל שמצוקת החניה בארץ הולכת ומחריפה, כך ניתן להצביע על אלה שסובלים מכך יותר מכל. נכים ומוגבלים, שעבורם הרכב הוא שמאפשר ניהול חיים בכבודנכות נפשית תו נכה וניידות, אינם יכולים להסתדר ללא תו חניה. כיום, לא רק נכי רגליים ובעלי כיסאות גלגלים עשויים להיות זכאים לתו נכה כחוק. גם נכות נפשית יכולה, במקרים מסוימים, להקנות את הזכאות לתו החשוב.

נכות נפשית תו נכה – מה קובע החוק?

חוק חניית נכים הוא המקום שבו הגדיר המחוקק את התנאים לקבלת תו. אולם, מכיוון שמדובר בעניין רפואי ובריאותי, לא מגדיר החוק שורה סגורה של מחלות או ליקויים שרק הם, באופן בלעדי, מאפשרים לקבל תג נכה. אי אפשר לומר כי כל מי שמתמודד עם ליקויי נפשי, אפילו ברמה של נכות, זכאי באופן אוטומטי אך יש בהחלט רבים שכן.

לאחר עיון מדוקדק בחוק האמור, אפשר להתייחס לנקודה הרלוונטית שאומרת כך: "…שדרגת נכותו מגיעה ל-60% לפחות ותנועתו בדרכים בלי רכב עלולה לערער את מצב בריאותו". כלומר, החוק לא נוהג להבדיל בין מוגבלים על רקע גופני (כגון עיוורים או אנשים הזקוקים לכיסא גלגלים) לבין נכים על רקע נפשי. במידה וגורם רשמי מצא כי הנכות הנפשית מקנה 60 אחוזי נכות או יותר מזה, קיים סיכוי לקבל את התו. מה שצריך מעבר לזאת – החלטה של גורם מוסמך כי שימוש ברכב יסייע לשמור על בריאותו של בעל הנכות (מתמודד הנפש, כפי שנהוג לומר כיום).

איזה תו זכאי לקבל מתמודד נפש?

מסיבות היסטוריות ופרוצדורליות, קיימים בישראל כמה וכמה סוגים שונים של תווי חניה לנכים. מתמודדי נפש בעלי אחוזי נכות גבוהים לא יוכלו לקבל את התו המסומן עם כיסא גלגלים, אך כן יוכלו לקבל תו שצורתו שונה מעט. חשוב לציין כי אין הבדל מאוד משמעותי בין התווים הללו. כל מה שמותר עם התו האחד, מותר גם עם השני למעט דבר אחד. כיום, תו המסומן עם כיסא גלגלים מתיר לרכב לנסוע לא רק בנתיבים רגילים אלא גם לנסוע בנתיבי תחבורה ציבורית. מעבר לכך, כל חניה בחניית נכים, מותרת ללא הגבלה.

אילו מסמכים יש להציג כדי לקבל תו נכה?

בנושא המסמכים הדרושים כדי לקבל תו נכה על רקע נכות נפשית, לא קיימת הנחיה חד משמעית. יש צורך להמציא מסמכים אשר מקנים הכרה בנכות גבוהה, של 60 אחוזים ויותר. כך לדוגמא באם אדם קיבל מביטוח לאומי קצבת נכות על סמך נכות נפשית ועבר וועדה רפואית, זה בהחלט יכול לסייע. אך גם מי שאינו זכאי לקצבת נכות מטעמים כאלה או אחרים אבל מוגדר כבעל נכות גבוהה, יוכל להמציא את האישור המתאים. בנוסף, רופא מטעם רשות הרישוי יבדוק את חוות הדעת של הרופאים אשר קובעים כי בשל המחלה או הליקוי, מתמודד הנפש זקוק לרכב צמוד. במידה ורופא ימצא את האישורים כמספקים, התו יאושר.

נסיים עם כמה עובדות חשובות על אודות נכות נפשית תו נכה:

  • ניתן לבקש את התו לא רק עבור רכב אחד אלא עבור עד שני רכבים. בבקשה יש לציין את שני הרכבים והם חייבים לשמש את הנכה.
  • מספרי הרכבים לא רשומים על התו, אולם הדבר מתועד במאגר מידע וכל פקח או שוטר יכול לבדוק את המאגר ולהשוות זאת עם הרשום על התו.
  • התו מקנה הנחה משמעותית על תשלום אגרת הרישוי של הרכב.
  • אין צורך לאסוף את התו, לאחר שהוא מאושר הוא מגיע בדואר.

אולי יעניין אותך גם:

מי זכאי לקבל תו נכה?

תג חניה עיוורים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו