הליך אישור תג נכה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

הליך אישור תג נכה

תג נכה נחשב לעיתים כתו חניה לנכים, אולם זה לא מדויק. התג אכן מעניק הקלות משמעותיות שיאפשרו לנכים ולמוגבלים לחנות במקומות השמורים לנכים אולםהליך אישור תג נכה מתלוות לכך זכויות נוספות (נציין אותן בהמשך). נסביר על תהליך אישור התג ואיך מקבלים אותו.

למי מעבירים מסמכים רפואיים?

על מנת להקל על אוכלוסיית הנכים, קבלת התג כיום נעשית בדואר. הליך אישור תג נכה כולל ביסוס המגבלה הרפואית בריאותית. ישנם מקרים שבהם תהליך זה נעשה ברובו על ידי משרד הבריאות ומקרים אחרים שבהם התהליך נעשה על ידי גורמים אחרים כגון משרד הביטחון שמטפל בנכי צה"ל. אגף הרישוי במשרד התחבורה מטפל גם הוא במתן אישור לתג האמור. במידה והגורם המטפל על פי סוג הנכות ומקורה הינו אגף הרישוי, הרי שיש להעביר את המסמכים הרפואיים למשרד התחבורה. במשרד רופא המוסמך לכך יבדוק את המסמכים ויחליט האם המצב הרפואי או התפקודי עונה על הקריטריונים. במידה ומדובר בנכים שמטופלים על ידי משרד הביטחון, לדוגמא, הרי שישנם נהלים של אישור נכות הכוללים וועדה רפואית. לאגף הרישוי, נכון להיום, שולחים מסמכים רפואיים ואין דרישה להגיע לוועדה רפואית.

איך יודעים איזה תג נכה לבקש?

בישראל נהוגים כמה וכמה תגי נכים שונים. בין היתר קיים תג כחול, תג עם משולש ירוק, תגים עם ציור של כלנית לנכי צה"ל ועוד. אנשים שרוצים לפתוח בתהליך של בקשת התג שואלים בדרך כלל איזה תג עליהם לבקש. מצב זה היה בעבר מעורפל, שכן על פי חוק חניית נכים משנת 1993 אין הבחנה בין הבדלים כאלה או אחרים. חשוב לציין כי הלכה למעשה אין הבדל בין התגים השונים, גם אם יש הבדל צורני ביניהם. לדוגמא, תג עם איור של כיסא גלגלים ניתן אך ורק לנכים שמשתמשים בכיסאות גלגלים אולם גם תג שנראה שונה בצורתו מאפשר לחנות בחניית נכים כחוק. ככלל, כל מי שאושר לו התו יכול לחנות בחניה מסומנת לנכים ואף לחנות במקום אסור, אם אין חניית נכים קרובה ובתנאי שאין הפרעה או סיכון של עוברים בדרך. כמו כן, ניתן לחנות במקום ציבורי ללא תשלום ואף לקבל הנחה משמעותית (כמעט פטור) מאגרת רכב.

מהם הקריטריונים הרפואיים לקבלת תג נכה?

בין אם הנכות אושרה על ידי וועדה רפואית ובין אם בתהליך שבו מעבירים מסמכים רפואיים מפורטים, צריך להכיר את הקריטריונים. בעלי תעודת עיוור נחשבים לנכים הזכאים לרכב נכה וכן מי שזקוק לכיסא גלגלים בשל נכות. כמו כן, אם על פי חוות דעת רפואית האדם מוגדר כנכה ברמה של 60 אחוז ומעלה, ואפילו ללא צורך בכיסא גלגלים, הוא עשוי לקבל את התג. זאת במידה ורופא קובע שללא שימוש ברכב צמוד תחול הרעה במצב בריאותו. זכאים לכך מי שמתקשה בהליכה בשל מחלת לב, בגלל מחלת כליות, בשל ליקויים נוירולוגיים, מחלת הסרטן, בעיות אורתופדיות, מחלות ריאות, ליקויים רגשיים ועוד. בהגשה של מסמכים רפואיים, מומלץ שהללו יעידו על כל המגבלות הרפואיות הקיימות וכל הליקויים שמהם סובל הנכה.

קראו עוד על: כמה אחוזי נכות צריך בשביל תו נכה?

הליך אישור ליותר מרכב אחד

לצורך האישור יש להמציא את הפרטים אודות הנכה, שם מספר תעודות זהות, צילום תעודת זהות. בעבר היה צורך לשייך את התג לרכב מסוים ותהליך שינוי לאחר מכן היה מסורבל, כיום ניתן לשייך אותו בקלות גם לרכב חדש ולאחר החלפת רכב. ניתן כיום לציין עד שני רכבים בבקשה לתג. לאחר שינויי בעלות על רכב ניתן במשרד הרישוי לעדכן מידית את מספר הרכב העדכני. את התג שמקבלים יש להציג על שמשת הרכב.

אולי יעניין אותך גם:

תו נכה ביטוח לאומי: אילו אחוזי נכות מזכים בתו נכה? ואיך מקבלים את התג?

סוגי תו נכה: אילו סוגי תג נכה קיימים? ומה ההבדלים ביניהם?

תו נכה לחולי סרטן: האם חולי סרטן זכאים לקבלת תו נכה?

מי זכאי לקבל תו נכה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו