תג חניה עיוורים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תג חניה עיוורים

עיוורים זכאים במדינת ישראל לזכויות שונות, הניתנות לכל מי שזכאי לקבל תעודת עיוור. למרות שמדובר בלקות שאיננה דומה לנכות רגליים המצריכה כיסא גלגלים,תג חניה עיוורים גם עיוורים זכאים לקבל תג חנייה לנכים. נסביר על קביעת החוק לעניין, מה מקנה התו ואיך מגישים בקשה.

קביעת החוק חניית נכים לעיוורים

חוק חניה לנכים משנת תשנ"ד, 1993, מגדיר בצורה ברורה את זכאותם של העיוורים בישראל בנושא זה: "תג נכה – תג שנתנה רשות הרישוי לנכה, הנושא את שם הנכה, את מספר זהותו ואת מספרי הרישוי של עד שני כלי רכב מזכים… נכה – עיוור, אדם אשר רופא שהוסמך לאשר נכות על פי דין." כלומר, על פי חוק, מי שמוגדר בישראל כעיוור זכאי לתג אך יש לציין כי הזכאות לא ממומשת בצורה אוטומטית. על מנת לקבל תג חניה עיוורים יש לפנות לרשות הרישוי ולהגיש בקשה.

מי מוגדר כעיוור לעניין קבלת תג חנייה עיוורים?

לא רק מי שאיבד את ראייתו באופן מוחלט וסופי נחשב לעיוור לצורך קבלת התו. הקריטריון המגדיר זאת הוא זהה לקריטריונים הקובעים זכאות לקבלת תעודת עיוור. במילים אחרות, גם לקוי ראייה בעל לקות משמעותית המקנה לו תעודת עיוור, יוכל לקבל תו המאפשר לו להחנות את רכבו בחניית נכים. למותר לציין כי ישנן זכויות נוספות לעיוורים, הנובעות מעצם קבלת התו כאמור.

מה מקנה התג לעיוורים?

תו החניה מקנה כמה זכויות, על אף שצורת התו שונה במקצת מזה שמקבלים נכי רגליים. למשל, מותרת חניה בכל מקום המסומן כחניית נכים לציבור. במידה ולא קיימת חניה שבה ניתן להעמיד את הרכב, מותר להחנות גם במקומות שבדרך כלל נחשבים כאסורים לחניה. יש להקפיד כי הרכב חונה כך שאין הוא מסכן את העובדים ושבים או כלי רכב אחרים. בנוסף, מותרת חניה ללא תשלום לפי תנאים מסוימים גם בחניונים בתשלום. בנוסף, במידה ובביתו של העיוור לא קיימת חניה פרטית הרשומה על שמו, ניתן לבקש ולקבל סימון של חניה סמוך לבית, המותרת לחניית רכב נכה שמספרו מוגדר ונרשם. כמו כן, מותר כי התו יוצמד לשני כלי רכב שונים. כל זאת, בתנאי שהרכב משמש באותה העת לצרכיו של העיוור. כמו כן, אגרת הרכב עבור עיוור בעל תו תהיה מופחתת.

איך לקבל תו חנייה לעיוורים?

על מנת לקבל את התו יש להגיש בקשה הכוללת את המסמכים המאשרים את קיום הליקוי (כלומר תעודת עיוור). לבקשה יש להוסיף את מספר הרכב שאמור לשמש לצורך הסעת העיוור על ידי בן משפחה, הורה, קרוב או מלווה מתנדב או בתשלום. בעבר, ניתן היה להגיש את הבקשה אך ורק בדואר. כיום, ישנה אפשרות לבצע את העברת הבקשה בצורה ממוחשבת, אונליין. משרד התחבורה מאפשר להגיש את כל המסמכים ולהעביר את פרטי הרכבים לאחר תהליך של הזדהות והרשמה.

האם צריך להגיע למשרד התחבורה לקבלת התו?

כיום, אין צורך להגיע פיזית על מנת לקבל את התו. התו נשלח בדואר לכתובתו של המבקש הזכאי. זאת ועוד, כיום התווים הניתנים לעיוור לא מוגבלים בזמן. כלומר, אין צורך לחדש את האישור מעת לעת. בצורה דומה, אונליין, ניתן להגדיר גם את מספרי הרכבים שישמשו את העיוור, או לעדכן את מספיריהם ברגע שמחליפים רכב. אגב, התו כיום לא צריך לכלול רישום של מספרי הרכב. הכול רשום ומעודכן במאגר של רשות הרישוי.

אולי יעניין אותך גם:

תו נכה ואלצהיימר: כל מה שצריך לדעת על השגת תו נכה לחולי אלצהיימר

תו נכה לחולי סרטן: האם חולי סרטן זכאים לקבלת תו נכה?

תו נכה לחולה דיאליזה

הליך אישור תג נכה – איך זה עובד? ואיך להגיע מוכנים?

מי זכאי לקבל תו נכה?

תו נכה ונכות נפשית: האם הסובלים מבעיות נפשיות זכאים לתו נכה?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו