תו נכה לחולי טרשת נפוצה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תו נכה ביטוח לאומי

בישראל כמה אלפי חולים מאובחנים בעלי טרשת נפוצה. חלק מהחולים עשויים להיות זכאים לקבלת תו נכה כחוק. מדובר בתו שיכול לסייע לחולים להתנייד למרותתו נכה לחולי טרשת נפוצה ועל אף המחלה. תו נכה לחולי טרשת נפוצה מקל להגיע לבדיקות וטיפולים רפואיים, מאפשר חניה כחוק במקומות המסומנים לנכים ואף מקנה הנחה בהוצאות שונות הכרוכות בהחזקת הרכב.

מתי מגיע תו נכה לחולי טרשת נפוצה?

מחלת טרשת נפוצה מוגדרת כמחלה כרונית, ולרוב היא כרוכה בפגיעה כזאת או אחרת ביכולת התנועה והניידות (לפחות בשלבים המתקדמים). זו מחלה אוטואימונית שפוגעת במערכת העצבים ועלולה לגרום לנכות משמעותית ומגבלות שונות. בזכות טיפולים מתקדמים, ניתן להאט את קצב התקדמות המחלה ורבים מהחולים מנהלים שגרת חיים די רגילה, לאורך שנים. אולם, כאשר החולה מגיע למצב שבו הוא זקוק לכיסא גלגלים, על פי החוק הוא זכאי לקבל תו נכות. חוק חניית הנכים מגדיר במפורש כי מי שזקוק לכיסא גלגלים יוכל לקבת את התו שאותו מצמידים לרכב הפרטי. יחד עם זאת, גם חולי טרשת נפוצה שאינם מוגדרים כנכי רגליים ואשר לא משתמשים בכיסא גלגלים באופן יום יומי יהיו זכאים בתנאים מסוימים לתו נכה, למרות שהוא נראה שונה מעט מהתו המוכר.

מתי חולה טרשת נפוצה ללא כיסא גלגלים זכאי לתו נכה?

חוק הנכים מגדיר כי בתנאים מסוימים, גם מי שאיננו מרותק לכיסא גלגלים יקבל את התו ששונה מעט בצורתו החיצונית. למעשה, קיים תו נכה שעל פי ההגדרה נועד לנכים ללא כיסא גלגלים. תו כזה לא מאפשר נסיעה בנתיב תחבורה ציבורית (ואין עליו ציור של כיסא גלגלים). יחד עם זאת, הוא מתיר חניה כחוק בכל חניית נכים, ציבורית או פרטית. ניתן לחנות בחניית נכים מסומנת או בחניה אישית ליד הבית, עם שלט נכה ובו מספר הרכב. על מנת שיאושר התו, יש צורך להמציא מסמכים למשרד התחבורה. בין היתר, המסמכים צריכים לציין את המגבלות הרפואיות השונות, את אחוזי נכות אם ניתנו על ידי גורם רשמי ועוד. כמו כן, על רופא לקבוע שללא רכב צמוד העומד לרשות החולה, בריאותו עלולה וצפויה להיפגע, על פי מיטב שיפוטו המקצועי.

האם חולה טרשת נפוצה צריך וועדה רפואית לקבלת התו?

בדומה לוועדות רפואיות של ביטוח לאומי, הציבור ראשי להיעזר בחברות פרטיות גם לצורך קבלת תו נכה. ראוי לשים לב כי לאורך השנים התערבבו נהלים רבים בתחום האישור של תווים מסוג זה. נוצר מצב שבו גורמים שונים עשויים לטפל בכך והדבר הביא לכך שלעיתים, חולים באותה מחלה ובמצב תפקודי דומה קבלו תשובות שונות.

חלק מחולי טרשת נפוצה עברו וועדה רפואית בעבר, למשל על ידי ביטוח לאומי אך חלק – לא. מי שאושרו לו אחוזי נכות גבוהים מקבל בסבירות גבוהה את תו הנכה. אך לא רק מי שהוכר כנכים או זכאים לנכות כללית מביטוח לאומי יקבלו תו כאמור. על מנת לקבל את התו ניתן להעביר בקשה בצורה אחרת למשרד התחבורה. בבקשה יש לציין את פרטי המבקש, להעביר את המסמכים הרפואיים הרלוונטיים וכן לפרט את מספר הרכב או הרכבים (עד שניים) שצפויים לשמש את הנכה. את המסמכים הרפואיים לא תבדוק וועדה רפואית באותו אופן כפי שמקובל בביטוח לאומי. כלומר, החולים לא ניגשים לוועדה. במקום זאת, המסמכים מועברים לרופא המוסמך לקבל את ההחלטה בנידון. במידה והתו מאושר, הוא נשלח בדואר לכתובתו של הזכאי.

אולי יעניין אותך גם:

סוגי תו נכה: אילו סוגי תג נכה קיימים? ומה ההבדלים ביניהם?

תו נכה לחולים אונקולוגים: באילו מקרים חולים אונקולוגים זכאים לתג נכה?

תו נכה לחולי סוכרת: האם כל חולי הסוכרת זכאים לתו נכה?

תו נכה ואלצהיימר: כל מה שצריך לדעת על השגת תו נכה לחולי אלצהיימר

תו נכה לחולי סרטן: האם חולי סרטן זכאים לקבלת תו נכה?

 

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו