תו נכה חניה על מדרכה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תו נכה חניה על מדרכה

מספר כלי הרכב בישראל עולה בהתמדה, הכבישים עמוסים, החניות אינן מספיקות במרבית אזורי הביקוש. מציאות זו נעשית מורכבת במיוחד לאנשים הסובליםתו נכה חניה על מדרכה מנכות או מגבלות אחרות המפריעות לניידות. אי לכך, ראה המחוקק להתיק הקלות מיוחדות לנכים, בכל הקשור עם חניה. נסביר על הקשר בין תו נכה לבין חניה על המדרכה, מתי זה מותר, מתי זה אסור ודגשים חשובים נוספים.

מתי באמת מותר לנכה לחנות על המדרכה?

באופן כללי, ראה המחוקק בישראל לנכות להתיר במקרים מסוימים לנכה לחנות על המדרכה. על מנת שניתן יהיה להעמיד את הרכב על המדרכה חיוני לפני כן להשיג תו נכה כחוק. כמו כן, בשעת החניה יש לוודא כי התו מוצמד לשמשת הרכב. חשוב להדגיש כי חניה על המדרכה, גם בכפוף לתו, הינה תלוית נסיבות. כלומר, אסור להעמיד את הרכב בצורה כזאת, באם ישנו מקום חניה לנכים בקרבת מקום. למעשה, בכל מצב שבו ישנה חנייה רגילה סמוכה, כגון חניית כחול לבן, שבה ניתן להעמיד את הרכב, זו צריכה להיות ברירת המחדל. אך ורק במידה ואין כל אפשרות כזאת וכל האזור סובל מעומס במקומות החניה, ניתן להשתמש במדרכה. אולם, יודגש כי יש צורך לעמוד בעוד כמה תנאים, על מנת שזו לא תיחשב עבירה.

חניה – כן, הפרעה לאחרים – לא

העובדה שישנן הקלות מיוחדות לבעלי תו נכה ומותר להעמיד את הרכב על המדרכה אינה עומדת בסתירה לזכויות של אחרים. כלומר, בכל פעם שמחנים רכב נכה על מדרכה כזאת או אחרת, יש לוודא כי בכך לא תיגרע זכותם של אחרים להשתמש במקום למעבר. ובוודאי שאין ליצור בכך מציאות שמסכנת אחרים, עוברים ושבים. לדוגמא, במידה והעמדת הרכב על המדרכה חוסמת אותה באופן שלא מאפשר מעבר בטוח, הדבר אסור. במידה והרכב לא מפריע לעוברים ושבים, כאשר ניתן להשתמש במדרכה באופן ראוי וסביר, עבור הולך רגל, למעבר עם כיסא גלגלים, למעבר עם עגלות לפעוטות וכדומה, ניתן להחנות. שימו לב כי למרות שלא מקובל בדרך כלל לגרור רכבי נכים, הרי שאם החניה על המדרכה יוצרת סיכון לא סביר או הפרעה לאחרים, גם רכב בעל תו עלול להיגרר. הזזת הרכב למקום סמוך או גרירה למגרש מורשה מותרים, במקרה זה, על פי הנוסח העדכני של החוק.

אפשר לחנות, אין לחסום כניסות ועזרי בטיחות

לפני שמשתמשים בתו החניה ומחנים על המדרכה, יש לוודא כי העמדת הרכב במקום אינו יוצרת בעיות בטיחות או הפרעה לסדר הטוב. לדוגמא, מותרת חניה על מדרכה, אך אין להעמיד את הרכב, במידה והדבר חוסם את הגישה לחניה פרטית או כניסה לחנייה של בניין מגורים. במידה ולאחר העמדת הרכב ניתן להשתמש במעבר, להיכנס ולצאת מהחניה, הדבר מותר. החניה צריכה שלא לחסום אביזרי או עזרי בטיחות, למשל עמדות חיבור זרנוקי מים עבור כוחות ההצלה. אין לחסום בשעת החניה גישה למעברי חציה.

דגשים חשובים:

במידה וקיימת חניה ציבורית בתשלום, הסמוכה למתחם לשימוש הציבור, מותר להעמיד רכב נכה ללא תשלום. כך שאם ישנה חניה פנויה מסוג זה, היא עדיפה על פני חניה על המדרכה.
תו נכה מאפשר חניית נכים על המדרכה, על פי התנאים שציינו, לכל בעלי תו מוכר (הן עבור נכי צה"ל והן עבור נכים אחרים או עיוורים).
נכה שהותר לו שימוש בתו עבור שני מספרי רכב שונים, יוכל להעמיד לבחירתו כל אחד מהרכבים על מדרכה, כאשר התו צמוד לזגוגית.

אולי יעניין אותך גם:

תו נכה איפה מותר לחנות?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו