תו נכה לחולה סרטן

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תו נכה לחולה סרטן

תו נכה לחולי סרטן, האם יש דבר כזה? מחלימים וחולים אונקולוגיים עשויים להיות בעלי רמה תפקודית גבוהה יחסית או לחוות קשיי תפקוד, תשישות ומוגבלותתו נכה לחולה סרטן בתנועה לפרקי זמן שונים. חולי סרטן בישראל עשויים להיות זכאים לקצבת נכות זמנית או קבועה מטעם ביטוח לאומי. הדבר נעשה בהמשך להעברת מסמכים רפואיים והחלטת וועדה רפואית.

אך מה קורה כאשר בשל המחלה או בעקבות הטיפולים סובל החולה מקשיי תנועה וניידות, לזמן מסוים או לצמיתות? חשוב לדעת שהוועדה של ביטוח לאומי איננה מורשת כיום לקבל החלטה לגבי הענקת תג נכה לחולה סרטן. יחד עם זאת, למרות שחולים או מחלימים אינם מקבלים תו נכה אוטומטית, ישנם מקרים שבהם ניתן יהיה להגיש בקשה ואף לקבל את התו שמקל מאוד בנושאי חניה, ניידות, הגעה לטיפולים רפואיים וכיוצא בזה.

מה אומר החוק לגבי חולי סרטן?

החוק שעוסק בחניית נחים עבר אומנם כמה שינויים לאורך השנים אבל הוא נותר יחסית מעורפל ולא מספיק מפורט. אי לכך, לא מוזכרים בו באופן מפורש חולי סרטן, כמי שזכאים לקבל תו נכה בצורה גורפת. אפשר להניח שהמחוקק רצה להתיר בכך שיקול דעת נרחב יחסית לגורמים רפואיים, שכן יכולת התנועה והתפקוד של חולים ומחלימים בעל רקע אונקולוגי מצויים בטווח מאוד גדול. חשוב לציין כי משרד התחבורה איננו שולל מתן הטבות והקלות באופן גורף לחולי הסרטן, אולם הדבר לא נמצא בסמכות הביטוח הלאומי. יש להעביר בקשה בצורה פרטנית, לרשות הרישוי ומשרד התחבורה.

מתי חולה סרטן זכאי לתו נכה?

במידה וחולה סרטן או מחלים מהמחלה נזקק לכיסא גלגלים, הרי שניתן להגיש בקשה לקבלת תו נכה שבו יצוין במפורשת כי החולה זקוק לצרכי ניידות לעזר ניידות מסוג זה. יחד עם זאת, לא מעט חולי סרטן, בין אם מבוגרים ובין אם ילדים, אינם זקוקים לכיסא גלגלים אך כן סובלים מחולשה או מתסמינים אחרים שמקשים עליהם ללכת בצורה חופשית. על פי משרד התחבורה ורשות הרישוי, על מנת לשקול מתן תו לחולים אונקולוגיים, יש להעביר מסמכים הממחישים את יכולת התפקוד והליקויים השונים. אפשרי כי ההחלטה תתקבל אף ללא וועדה רפואית אולם יש להביא בחשבון כי רופא אחד לפחות יעיין במסמכים לצורך קבלת החלטה. תו נכה יאושר לצמיתות או באופן זמני בהתאם למצב, לרוב על פי שני תנאים. התנאי הראשון הוא שמדובר בחולה המוגדר כנכה קשה. השאלה מהי נכה קשה היא עניין שנוטה לפרשנות ומדובר לרוב ב-60 אחוזי נכות או יותר. כמו כן, במידה וחולה סרטן מקבל חוות דעת רפואית שהוא זקוק לתו נכה ורכב צמוד על מנת למנוע פגיעה בבריאות, קרוב לוודאי שיאושר תו הנכה.

חולה סרטן? אלה הדגשים לגבי תו נכה

הדגשים הבאים יעזרו לזכאים לקבל תו נכה:

  • גם אם עברתם וועדה רפואית של ביטוח לאומי או של גורם אחר, הדבר לא מקנה זכאות אוטומטית לתו נכה.
  • הכינו מסמכים רפואיים רלוונטיים, המציינים כי אתם חולים או מחלימים ממחלת הסרטן.
  • חשוב שבמסמכים יפורטו כל ההיבטים הקשורים לניידות, הקשיים השונים בין אם אורתופדיים, בין אם קשורים לגידול בעצמות, ברגליים, גרורות וכדומה.
  • במידה והחלטת רשות הרישוי היא שלא להנפיק תו נכה עקב מחלת הסרטן, ניתן לערער על ההחלטה בתוך פרק זמן של כחודש ימים.
  • שימו לב שגם אם אינכם משתמשים בכיסא גלגלים, אין זה מונע את הנפקת התו. כיום, למעשה מרבית בעלי התו המאושרים מקבלים תו ללא חיווי של כיסא גלגלים.

אולי יעניין אותך גם:

תו נכה לחולי לב – האם חולי לב זכאים לקבלת תו נכה?

תו נכה לחולה דיאליזה

 

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו