תו נכה ביטוח לאומי

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תו נכה ביטוח לאומי

נכים אשר עברו פרוצדורה מסוימת בביטוח לאומי, לרוב כזאת שכוללת וועדה רפואית, זכאים לשאת תעודת נכה של ביטוח לאומי. יובהר כי למרות שמדובר בתעודהתו נכה ביטוח לאומי רשמית שמקנה זכויות שונות, אין היא מקנה באופן אוטומטי תו נכה. נסביר על המשמעות של תו נכה ביטוח לאומי, מה הקשר לתעודת נכה ומי זכאי לקבל את התו כאמור.

תעודת נכה מול תו נכה ביטוח לאומי

תעודת נכה מונפקת על ידי ביטוח לאומי ואילו תו נכה, שמתיר חניה בחניית נכים, מונפק על ידי משרד התחבורה. אמנם חלק מבעלי תעודת נכה של ביטוח לאומי זכאים גם לתו נכה, אולם לא מדובר בזכאות אוטומטית. מומלץ, לכל מי שמוכר כנכה ביטוח לאומי או שצפוי לעבור וועדה רפואית בנידון, לבדוק בנפרד לגבי זכאותו. תעודת נכה בביטוח לאומי ניתנת לדוגמא למקבלי קצבת נכות כללית אך במקרים מסוימים גם למי שאינם זכאים לקצבת נכות כללית אך כן עומדים בתנאים של נכות רפואית (אך ללא דרגת אי כושר מספקת). את שתי התעודות מקבלים כיום בדואר, בזכות התייעלות בפרוצדורה הן של ביטוח לאומי והן של משרד התחבורה.

אילו אחוזי נכות ביטוח לאומי מקנים תו נכה?

אחוזי נכות בביטוח לאומי נקבעים בהתאם לליקויים רפואיים ובריאותיים שונים. קצבאות ביטוח לאומי משולמות על בסיס מנגנון נפרד, שמתאר את דרגת אי הכושר (כלומר ירידה בכושר העבודה של הנכה). חוק חניית נכים מגדיר כי הזכאות לתו נכה לא מתבססת על סוג מסוים של ליקוי או על רשימה סגורה של מחלות או נכויות. מה שקובע הוא רמת הנכות שהוכרה לנכה.

החוק מגדיר כי אם הנכה עבר אבחון וקיבל הכרה רשמית בדרגת נכות מסוימת, הוא יהיה זכאי לתו. במילים אחרות, אם ביטוח לאומי או רשות מוסמכת אחרת (לדוגמא, משרד הביטחון עבור נכי צה"ל) מכיר בנכות, גם משרד התחבורה יכיר בה. בשלב זה, אחוזי הנכות המינימליים לקבלת תו נכות ביטוח לאומי עומדים על 60 אחוזים. יובהר כי מדובר על נכות רפואית ולא על דרגת אי כושר. כלומר, גם מי שאיננו זכאי לקבל קצבת ביטוח לאומי עשוי בתנאים מסוימים להיות זכאי לתו נכה. תיאורטית, אפשרי גם מצב הפוך, שבו נכה לא זכאי לתו נכה אך כן זכאי לקצבה מסוימת מביטוח לאומי, בשל נכותו. מי שזכאי לתעודת עיוור, יוכל גם הוא לקבל תו נכה.

אילו אישורים נדרשים לקבלת תו נכה?

ברגע שוועדה רפואית של ביטוח לאומי העניקה אישור על נכות של 60 אחוז ויותר, ניתן להגיש בקשה לתו נכה, מטעם משרד התחבורה. תו זה מקנה את הזכות לחנות בחניית נכים, לחנות בחניה ציבורית ללא תשלום וכן לקבל פטור מאגרת רישוי. התו יונפק בכפוף להעברת אישורים שיועברו לבדיקת של רופא משרד התחבורה. מדובר בהליך שונה ונפרד מביטוח לאומי, ואין צורך להתייצב שנית לוועדה רפואית.

מלבד אישורים על דרגת הנכות שנקבעה, יש להמציא אישור מרופא על כך שללא תו נכה תיפגע או עשויה להיפגע בריאותו של הנכה. רצוי להעביר אישורים רפואיים מקיפים וכן חוות דעת שתסביר כיצד ומדוע תו נכה יסייע. אישור חניית נכים מאפשר, בתנאים מסוימים, גם לבקש ולקבל מהרשות המקומית שטח חניה פרטי, צמוד לבית. זאת במידה ולנכה אין חנייה פרטית משלו.

אולי יעניין אותך גם:

סוגי תו נכה: אילו סוגי תג נכה קיימים? ומה ההבדלים ביניהם?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו