תו נכה חניונים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תו נכה חניונים

תו נכה מקנה למחזיק בו זכויות והקלות שונות מתוקף מצבו. כיום, תו כזה ניתן להנפיק עבור נכי צה"ל, עבור נכים שאינם נכי צה"ל בעלי כיסאות גלגלים, לאנשיםתו נכה חניונים המוגבלים בניידות מסיבות רפואיות אחרות, לבעלי זכאות לתעודת עיוור ועוד. אם מוקצה לכם תו נכה או שהוא מוקצה לאחד מן הקרובים לכם, תמצאו ערך רב בדברים הבאים. נסביר כל מה שצריך לדעת על השימוש בחניונים, לבעלי תו.

תו נכה בחניונים ציבוריים ופרטיים

במגרשי חניה הפתוחים לרשות הציבור, ישנן חנות נכים המסומנות בסימון לרכבי נכים על ידי שלט ברור או סימון מרשה אחר. בכל מקום שבו קיים סימון לחניית נכים, יוכל בעל תו נכה מוכר להעמיד את הרכב, פעולה שאסורה על כל מי שלא קיבל תו מהסוג הזה. אין זה משנה לצורך העניין מהו צבע התו או צורתו, כל עוד הוא מוכר על ידי משרד התחבורה והרשויות המוסמכות. אך מלבד זכויות החניה המיוחדת בחניות ציבוריות הפתוחות לרשות הציבור, התו מקנה זכויות מסוימות גם בחניונים פרטיים בתשלום. בחניון פרטי הנמצא במקום ציבורי ואשר נגבה במקום תשלום עבור החניה, יוכל בעל תו נכה לחנות בכל עת, מבלי להידרש לשלם. הדברים אמורים במקומות חניה אשר נמצאים בקרבת מקום למיקום ציבורי, שהגישה אליו מתוך החניון הינה הטבעית ביותר ונוחה באופן מיוחד.

תו נכה לבעלי זכאות לשני רכבים

בעת בקשה לתו נכה ניתן להצהיר על שני רכבים שיהיו מוכרים לעניין זה בתור רכב נכה. לרוב, רכב אחד לפחות מבין השניים יהיה בבעלות קרוב משפחה של הנכה, למשל הורה או ילד. לעיתים רכב אחד יהיה רשום על שמו של מישהו שמתוקף תפקידו מלווה את הנכה בקביעות ומסיע אותו לצרכיו השונים. יודגש כי במקרים הללו, גם כאשר תו הנכה מוצמד לרכב שאיננו בבעלות הנכה, מותר להעמיד את הרכב בחניון, כחוק וללא תשלום. יובהר כי בכל זמן החניה חייב התו להיות מוצמד לרכב. זאת ועוד, מותרת החניה בחניון, ללא דמי חנייה, כאשר הרכב נמצא בשימושו האישי של בעל התו או משמש להסעתו של הנכה.

דוגמאות לחניונים ללא עלות לבעלי תו נכה

נוכל להצביע על כמה דוגמאות לחניונים, שבהם יוכל בעל תו נכה להעמיד את הרכב ללא עלות (בחניית נכים מסומנת או בכל חנייה אחרת). למשל:

  • חניונים של אזורי תרבות או בידור כגון למשל אולמות קונצרטים, בתי קולנוע.
  • חניונים של מרכזים מסחריים מסוגים שונים.
  • חניונים ליד מרכזי בריאות, קופות חולים, בתי חולים, מרפאות שונות וכיוצא באלה.
  • חניונים לצד פארקים, גני שעשועים, מוסדות חינוך, אוניברסיטאות.
  • חניונים ליד מסעדות, אתרי טבע ובילוי ופנאי, חופי ים וכן הלאה.

הקלות חניה ללא חניון סמוך

לא בכל מקום עשוי להימצא חניון סמוך, ליד אזור ציבורי, אשר לשם זקוק האדם הנכה להגיע. מלבד הזכות להשתמש בחניונים ליד מקומות ציבוריים וללא עלות, ישנן הקלות רבות נוספות הקשורות עם חניה. כך לדוגמא, ניתן להעמיד את הרכב כחוק גם על המדרכה. חניה על מדרכות אפשרית, יש לציין, רק במקרים שבהם לא קיימת בסביבה חניה פנויה אחרת. זאת ועוד, ניתן להעמיד את הרכב במקרה זה רק תוך התחשבות באחרים. יש לוודא כי הרכב העומד לא חוסם מעבר להולכי רגל. יש לוודא כי לא נחסמת כניסה או יציאה לחניון או לחניה פרטית. הרכב לא יחסום מעבר חציה, עמדות כיבוי אש, תחנות אוטובוס וכיוצא בזה.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו