תו נכה איפה מותר לחנות?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תו נכה איפה מותר לחנות?

בישראל כמה סוגים שונים של תווי נכה המוכרים כחוק. כך למשל תו בעל סימון כיסא גלגלים או תו עם משולש, ללא סימון של כיסא גלגלים. קיימים גם תווים עבור נכיתו נכה איפה מותר לחנות? צה"ל המסומנים עם סימול כלנית. מצוקת החנייה באזורים רבים בארץ ידועה לכל. אך במיוחד הדבר עלול להקשות על האנשים הסובלים מנכות או ממגבלה אחרת, הקשורה לניידות.

אם אתם או מישהו מקרוביכם זקוקים לכיסא גלגלים או בעלי תעודת עיוור, בעלי רכב נכה וזכאות לתו, הנכם יכולים להעמיד את הרכב במקומות חניה שנחשבים לאסורים עבור מי שאין לו תו נכה. נסביר כל מה שצריך לדעת לאחר הנפקת תו נכה – איפה מותר לחנות על פי חוק, לבעלי התו. הכללים הללו מכסים את בעלי כל סוגי התווים הרלוונטיים, המוכרים כיום בישראל.

חנייה בכל חניית נכים ציבורית מסומנת

בעלי תו נכה רשאים להעמיד את רכבם ולחנות אותו בכל חניית נכים ציבורית. לפני שמחנים את הרכב יש לוודא כי התו מוצמד לשמשה של הרכב, במקום בולט לעין. כיום, על גבי התווים לא רשומים פרטיו האישיים של בעל האישור, אולם פקחים שתפקידים לפקח על כך בודקים את נתוני הרכב במאגר המידע המתאים. בכל מקום חניה שבו מתנוסס הסימון המתיר לנכים לחנות, לרוב באזורים הנגישים ביותר, אפשר להעמיד את הרכב. המדובר בחניונים ליד מרכזי קניות, סמוך לשווקים, מקומות חנייה עירוניים ואחרים. יחד עם זאת, מותר להחנות לבעלי התו גם במקומות נוספות, על פי תנאים שנציין בהמשך.

חנייה על המדרכה או במקומות אסורים

למען הסדר הטוב, נדגיש כי בכל מקום שמותר לחנות, בין אם יש בו סימון חניית נכים ובין אם לא, ניתן להעמיד רכב נכה עם תו. אך בנוסף, במידה ובעל תו נכה מגיע למחוז חפצו ואין הוא מוצא חניית נכים מסומנת, ביכולתו להעמיד את רכבו במקומות שבהם החוק לרוב לא מתיר להחנות את הרכב. כך למשל ניתן להעמיד את הרכב ולחנות על גבי מדרכה או בכל מקום אחר שאסור לחנות בו, במידה ואין בכך הפרעה. אם העמדת הרכב במקום לא מסכנת הולכי רגל אחרים, מותר להחנות. עם העמדת הרכב איננה חוסמת מעבר של כלי רכב או של הולכי רגל, במקום שמותר מעבר כזה, אפשר להעמיד את הרכב. כך לדוגמא, אין להחנות את הרכב באופן שחוסם כניסה לחניון, לבניין, סמוך למעבר חציה וכדומה. כן ניתן להחנות באזורי פריקה וטעינה, במקומות המסומנים לכך ובשעות שלא מתקיימת פעילות אחרת במקום.

תנאי חנייה מיוחדים בחניונים בתשלום

במידה ולא קיים במקום ציבורי אזור לחניית נכים מסומנת אך יש במקום חנייה בתשלום, זכאי בעל תו נכה להעמיד שם את רכבו ללא עלות. המדובר בחנייה ציבורית שממנה ישנה גישה למחוז חפצו של הנכה, במקום הציבורי.

חנייה בחניית נכים פרטית מסומנת

עבור נכים שאין במקום מגוריהם האישי חניה הרשומה על שמם, ישנה אפשרות להגיש בקשה לחניה מיוחדת. במקרה זה, רשות מקומית או עירייה תשתדל לאשר חניית נכים פרטית, מסומנת, קרוב ככל האפשר לביתו של הנכה. ברגע שאושרה חניה כזאת, יש לסמן אותה. מוצב תמרור המציין את פרטי הרכב, לרבות מספר הרכב. בעל תו נכה יכול להעמיד את רכבו בחניה זאת, בעוד שלאחרים לא מותרת חניה באותו המקום. במידה ואושרה החנייה לרכב נכה מסוים, בשעות מסוימות, יוכל בעל תו נכה אחר להעמיד שם את רכבו ביתרת השעות.

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו