תו נכה לחולי אלצהיימר

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תו נכה לחולי אלצהיימר

אלצהיימר זו מחלה שבאה לידי ביטוי בתהליך התדרדרות קוגניטיבי. למרות שחולים במצב תפקודי ירוד אינם מורשים לנהוג או שנהיגה עלולה להוות עבורם סכנה, הםתו נכה לחולי אלצהיימר יכולים להפיק תועלת מתו נכה.

על הזכות לקבל תו נכה בשל מצב קוגניטיבי ירוד

לחולי דמנציה, באמצעות טיפולים שונים ניתן להאט את הירידה ביכולת התפקוד, אולם עדיין לא נמצא התרופה שיכולה להשיב את המצב לקדמותו. עבור החולים, ישנה האפשרות לממש זכויות שונות, הן מטעם ביטוח לאומי והן מטעם גופים אחרים. אם בעבר נטו לאשר תג נכה במשרד התחבורה וברשות הרישוי רק לנכים בעלי ליקוי גופני ולאנשים הזקוקים לכיסאות גלגלים, כיום גם חולי אלצהיימר עשויים להיות זכאים לתו זה. בין יתרונותיו של התו ניתן לציין את העובדה כי את התו ניתן להצמיד לרכבו של בן משפחה או גורם מטפל, אשר אחראי על הסעת החולה באופן קבוע. האפשרות לחנות בחניית נכים עשויה לשפר בצורה מהותית את איכות הטיפול, את הניידות ואת הזמינות של שירותים שהחולה הדמנטי מפיק מהם תועלת ורווחה גופנית או נפשית.

מתי חולה אלצהיימר זכאי לתו נכה?

הזכאות לתו נכה, עבור חולי אלצהיימר כמו עבור חולים אחרים, נבדקת על פי קריטריונים רפואיים או תפקודיים. מכיוון שאלצהיימר איננה מחלה שפוגעת בפני עצמה בניידות, נדרשים קריטריונים אחרים המוכרים על פי החוק. קריטריון ראשון הוא דרגת הנכות וקריטריון נוסף הוא שיקול רפואי. בהתקיים החלטה על דרגת נכות רפואית ברמה של שישים אחוז ויותר ועל פי קביעת רופא כי השימוש ברכב צמוד ישפר את בריאותו או ימנע התדרדרות של החולה, יאושר התו. הליך אישור נכות עשוי להתקבל על ידי גורמים שונים שהוסכמו לכך. לדוגמא, אישור של וועדה רפואית מטעם הביטוח הלאומי או אישור של וועדה או רופא מטעם רשות הרישוי. בבקשה שמגישים צריך לצרף תעודת זהות ורישיונות רכב.

האם חולי אלצהיימר חייבים להופיע בפני וועדה רפואית?

עבור חולי אלצהיימר שלא התייצבו בעבר בפני וועדה רפואית מטעם גורם אחר, ניתן להגיש בקשה לתו בצורה הבאה: לצורך כך יש להכין תיק רפואי שבו מכלול האישורים הרפואיים או את חוות הדעת הרפואית אשר מעידים על מצבו הרפואי של המבקש. במידה ומלבד הירידה הקוגניטיבית קיימים ליקויים אחרים שמשפיעים על יכולת הניידות, כדאי לצרף גם אותם. את כל האישורים הללו יש להעביר למשרד התחבורה ושם יבדקו האישורים על ידי רופא שהעניין הינו בכפוף לסמכותו. במידה ובעבר לא אושר התו אך בינתיים חלה התדרדרות במצבו הקוגניטיבי של החולה, הוא נעזר במטפל או בליווי של בן משפחה צמוד או חונך, כדאי להעביר מסמכים נוספים שמעידים על כך.

איזה סוג של תו ניתן לחולי אלצהיימר?

במידה וחולה אלצהיימר נמצא זכאי לתו נכה לאחר הגשת הבקשה, יגיע התו בדואר כך שאין צורך לגשת לאסוף אותו. על פי רוב, התו שיינתן הינו תו המזוהה על ידי משולש ירוק. תו זה איננו שונה מבחינת הזכויות שהוא מקנה, לעומת תווים אחרים. הוא מאפשר לבעל הרכב להחנותו בחניית נכים, במידה הרכב משמש להסעת הנכה לכל מקום שהוא. במידה ולא קיימת חניה כזאת, מותר להחנות גם באזורים אשר אסורים לרוב לחניה, בתנאי שלא קיימת הפרעה לתנועה. חשוב לציין כי מותר לבקש שהתו ישמש עד שני רכבים. רכב אחד יכול להיות בבעלות החולה עצמו במידה והוא רשאי לנהוג או שאדם אחר נוהג ברכב. רכב נוסף יכול להיות בבעלות אדם אחר, במידה והוא המטפל או מלווה את החולה.

אולי יעניין אותך גם:

תו נכה לחולי פיברומיאלגיה: האם פיברומיאלגיה מזכה את החולים בתו נכה?

תו נכה לחולי סוכרת: האם כל חולי הסוכרת זכאים לתו נכה?

תו נכה לחולה אסטמה: מתי חולי אסטמה זכאים לתו נכה?

תו נכה לחולי פרקינסון: האם וכיצד חולי פרקינסון יכולים קבל תו נכה?

 

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו