תו נכה לחולי פיברומיאלגיה

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

תו נכה לחולי פיברומיאלגיה

מחלות רבות כרוכות במידה כזאת או אחרת של כאב, אולם פיברומיאלגיה זו מחלה שהסימפטום העיקרי שלה הוא כאב עז. חלק מהחולים המאובחנים במחלהתו נכה לחולי פיברומיאלגיה מתמודדים עם מגבלות כה חמורות, עד שהם זכאים להכרה כנכים. האם משמעות הדבר היא שמגיע לאותם החולים תו נכה? נסביר כל מה שחשוב לדעת.

האם ביטוח לאומי מאשר תו נכה לחולי פיברומיאלגיה?

לא כל חולי פיברומיאלגיה נחשבים לחולים כרוניים וחלקם הינם בעלי כושר תפקוד גבוה ולמעשה מנהלים חיי שגרה רגילים. לרוב, הכאבים אינם נובעים מדלקת והם עשויים להיות נרחבים, לכלול שרירים, עצמות, מפרקים, גפיים. בין התסמינים הנלווים עשויים להופיע מעי רגיז, מיגרנות ועוד. המחלה מאפיינת בעיקר נשים אך יתכן שהדבר נובע מתת אבחון של גברים. ביטוח לאומי לא מעניק באופן אוטומטי אחוזי נכות לחולים אלה ונדרש תהליך ארוך הכולל וועדה רפואית. יתר על כן, גם הכרה בנכות מסוימת מטעם ביטוח לאומי (לרוב לא יותר מ-50 אחוז נכות) לא בהכרח גוררת קבלת תו נכות. על מנת לקבל תו כאמור יש לפנות למשרד התחבורה, רשות הרישוי. אפילו במידה ומישהו החולה בפיברומיאלגיה עומד בתנאי הסף, ללא הגשת בקשה, לא ניתן לממש את התו.

איזה תו נכה עשוי לקבל חולה פיברומיאלגיה?

חוק הנכים והתקנות העוסקות בכך מציינים כמה סוגים שונים של תווי נכים. תווים אלה מהווים תווי חניה מיוחדים אך יש להם גם ערך במובנים נוספים. תו נכה עם סימון של כיסא גלגלים, למשל, מקנה את הזכות המיוחדת לנסוע בנתיב תחבורה ציבורית. חולה שקיבל הכרה בנכות בצורה מסודרת, מביטוח לאומי או מגורם אחר צריך גם חוות רפואית נוספת במידה ואין הוא משתמש בכיסא גלגלים מתוקף מגבלת ניידות קשה. במידה ורופא קובע שבשל המחלה ניידות ללא רכב צמוד עלולה לפגוע במצב הבריאותי, קיים סיכוי טוב שיאושר תו נכה. מדובר בתו ללא סימון של כיסא גלגלים, אולם הוא מתיר חנייה בחניית נכים כחוק. את התו מותר להצמיד לעד שני רכבים עליהם מצהיר הנכה או החולה. אחד הרכבים יכול להיות כזה שמשמש גורם מטפל או מלווה, שמסיע בקביעות את החולה, על פי צרכיו.

מה צריך לעשות כדי לקבל תו נכה לחולי פיברומיאלגיה?

על מנת לקבל את התו, יש להכין תיק רפואי מפורט שיתאר את המחלה או המגבלות הרפואיות. מכיוון שרק נכים המרותקים לכיסא גלגלים ועיוורים מצוינים במפורש בחוק הנכים, כל היתר צריכים להמציא מגוון מסמכים שיניחו את דעתה של הוועדה הרפואית. למעשה, רק רופא מוסמך מטעם משרד התחבורה הוא זה שיכול לאשר או לשלול את קבלת התו. חולי פיברומיאלגיה, כמו חולים אחרים, אינם מתייצבים לוועדה רפואית של משרד התחבורה כך שלא מתקיימת פגישה פנים אל פנים או בדיקה רפואית. האישור יתקבל אך ורק על סמך המסמכים הרפואיים, תוצאות הבדיקות הקיימות וחוות הדעת הרפואית.

מה מקנה התו לחולי פיברומיאלגיה?

אישור התו לחולה עשוי להיות קבוע או זמני, על פי המצב הרפואי וקביעת הרופאים. לאחר שהתו מאושר וכאשר הוא בשימוש יש להצמידו לשמשת הרכב. התו מתיר חניה בחניית נכים מוסדרת, בכל חניון או סמוך לבית (באם הרשות המקומית מאשרת חניית נכים פרטית). על פי החוק, מותר לנכה להחנות את הרכב גם במקומות האסורים לחניה, במידה ואין בקרבת מקום חניית נכים. בחניונים ציבוריים בתנאים שונים הנכה פטור מתשלום, באם לא קיימת חניה זמינה אחרת בקרבת מקום.

אולי יעניין אותך גם:

תו נכה לחולי לב – האם חולי לב זכאים לקבלת תו נכה?

הליך אישור תג נכה – איך זה עובד? ואיך להגיע מוכנים?

 

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו